Ogólnopolska Akcja Edukacyjna „Dzieci uczą Rodziców”

„Dzieci uczą rodziców” to realizowana od 2019 roku ogólnopolska akcja edukacyjna, której adresatami są przedszkola i klasy 1-3 szkół podstawowych. Głównym celem akcji jest zachęcenie rodziców do zwiększenia ilości czasu poświęcanego na wspólną naukę z dziećmi.

W ramach akcji każdego miesiąca uczestniczące placówki otrzymują DARMOWE materiały do przeprowadzenia tematycznej lekcji. Zakres tematyczny lekcji jest niezwykle szeroki: bezpieczeństwo (w różnych wymiarach), ekologia, przyroda i świat zwierząt, kosmos i astronomia, historia, geografia, kultura i tradycja, sport i zdrowie.

W trakcie trwania trzech edycji akcji zostały zrealizowane 23 tematyczne lekcje, w których uczestniczyły setki tysięcy dzieci z całej Polski. W roku szkolnym 2022/2023 była realizowana czwarta edycja akcji “Dzieci uczą rodziców”.

Proponowana akcja, którą realizowałyśmy w roku szkolnym 2022/2023 w grupie „OB”, jako innowację pedagogiczną, zakładał siedem spotkań o następujących tematach:

1. „Elementarz bezpieczeństwa”
  2. „Leśne opowieści”
  3. „Niepodległość na 104”
  4. „Bezpieczny internauta”
  5. „Kosmiczna przygoda”
  6. „Młody Ekolog”
  7. „Poznaj swojego sąsiada”

Podczas prowadzenia zajęć skupiałyśmy się na nauczaniu konkretnego zagadnienia zgodnie z  harmonogramem akcji. Dobór odpowiednich metod pracy pobudził wychowanków do  zdobycia odpowiedniej wiedzy i umiejętności na dany temat. Cała grupa chętnie brała udział  w każdych zajęciach. Nasza placówka uczestniczyła w inicjatywie, w której każdego roku uczestniczą tysiące placówek z całej Polski.

mgr Joanna Szot