„CO SŁONKO WIDZIAŁO? – NA DZIECIĘCE KŁOPOTY…BRZECHWA – OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY W GRUPIE KRASNALE

Przedszkolaki z grup: Krasnale i Ob w roku 2022/2023 wzięły udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym pt: „CO SŁONKO WIDZIAŁO? – NA DZIECIĘCE KŁOPOTY…BRZECHWA. Projekt skierowany był do przedszkoli z całej Polski oraz powstał w oparciu o aktualną Podstawę Programową Wychowania Przedszkolnego. Założeniem projektu było wprowadzanie dzieci w otaczający świat przyrodniczy, społeczny, emocjonalny poprzez piękno literatury dziecięcej autorstwa Jana Brzechwy, promowanie czytelnictwa, literatury polskich autorów, wzbogacanie wiedzy oraz słownictwa. W czasie trwania projektu dzieci zostały wprowadzone w świat wartości takich jak: dobro, szacunek, pracowitość, przyjaźń i bezinteresowność, nauczyły się również rozumieć emocje.

Projekt podzielony był na 4 moduły w których było do wykonania minimum 25 zadań. Przed każdym modułem był czytany i omawiany proponowany wiersz, a następnie przechodziliśmy do wykonywania działań. Dzieci m.in. zapoznały się z sylwetką Jana Brzechwy i jego twórczością, założyły kącik literatury J. Brzechwy, wykonały zakładki do książek, odwiedziły bibliotekę szkolną oraz Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzyskach. Stworzyły swoją własną książkę pt: Przygody Krasnala Gapcia, gromadziły dary jesieni w kącikach przyrody. W ramach projektu wybrały się do pobliskiego parku, prowadziły obserwacje przyrodnicze, założyły ogródek na parapecie, o który codziennie dbały podlewając go. Obchodziły dzień misia, uczestniczyły w andrzejkach, balu karnawałowym- przebierając się za ulubioną postać z bajki. Obchodziły dzień pizzy, poznając początki powstania tego słynnego placka oraz wybrały się do pizzerii. Obejrzały przedstawiony teatrzyk „Na straganie”. Prowadziły pogadankę na temat właściwego zachowania w przedszkolu tworząc Kodeks przedszkolaka. W ramach zajęć kulinarnych wykonały sok jabłkowy. Odbyły wiele pogadanek i dyskusji na tematy związane z emocjami, wykonały wiele prac plastycznych i technicznych. Omówiły wiersz Kłamczucha- zwracając uwagę na konsekwencje kłamstwa, wykonały plakat prawdomówności; w tym złożyły deklarację prawdomówności. Omówiły m.in. wiersz Kwoka, Pan Pomidor i zwróciły uwagę na czerwony kłopot- wstyd, uczucie które często towarzyszy nam w życiu codziennym. Oglądały teatrzyk pt: Leń oraz inscenizację wiersza pt:„Żaba„ odegraną przez nauczycielki przedszkola. Został zorganizowany przedszkolny konkurs plastyczny Tęczowy kalendarz oraz Gminny Przegląd Piosenki wiosennej: „Wiosna ach to ty”. Dzieci uczestniczyły w obchodach Trzeciego Maja prezentując taniec do piosenki „Od morza aż do Tatr”- M. Kluzy. Prowadzona była pogadanka na temat wyobraźni i największych marzeń dziecka. Przedszkolaki powtórzyły dni tygodnia z pomocą wiersza Tydzień- utrwaliły dni, nazywały je, bawiły się w zabawy dywanowe związane z nazewnictwem. Rozmawiały o smutkachi radościach, o sposobach na poprawienie sobie humoru. Spacerowały z  przedszkola, urządziły wspólne zabawy w parku, wykonały wiele prac plastycznych związanych z wiosną i latem.

W związku z udziałem w projekcie, odbyło się wiele pogadanek i dyskusji na tematy związane z emocjami. Odbyły się spacery w poszukiwaniu wiosny oraz poznano pierwsze wiosenne kwiaty. Ponadto w ciągu całego roku szkolnego przeprowadzono z dziećmi wiele ciekawych zabaw, np. zabawy pantomimiczne, zabawy z lustrem, „prawda czy fałsz” . Za wykonane działania nasze Przedszkole otrzymało certyfikat uczestnictwa. Poniżej znajduje się fotorelacja zawierająca tylko niektóre z przeprowadzonych zajęć.

Ewelina Adamik-koordynator projektu