XIII Powiatowy Pieszy Rajd Niepodległości - Liwocz 2023

W dniu 9 listopada 2023r. grupa uczniów naszej Szkoły, pod opieką pana Wiesława Marcisza – na zaproszenie organizatorów: Powiatu Jasielskiego, Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle oraz Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach uczestniczyła w XIII Powiatowym Pieszym Rajdzie Niepodległości – Liwocz 2023.

Rajd odbył się pod honorowym patronatem Starosty Jasielskiego, pana Adama Pawlusia, a miejscowym gospodarzem był Wójt Gminy Brzyska, pan Rafał Papciak.

Celem rajdu było upamiętnienie 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, kultywowanie postaw patriotycznych, integracja dzieci i młodzieży, budzenie związku emocjonalnego z Małą Ojczyzną, popularyzacja turystyki i aktywnego wypoczynku.

Trasa rajdu wiodła malowniczym szlakiem na górę Liwocz i momentami wymagała dużego wysiłku. Uczniowie, chętnie jednak przyjęli wyzwanie. Po dotarciu na miejsce odbyła się w Sanktuarium Chrystusowego Krzyża i Matki Bożej Królowej Pokoju Msza św. za Ojczyznę. Mszę św. poprowadził, m.in. ks. prałat Gerard Stanula.

Następnie odśpiewano Hymn Polski i miały miejsce Apel Poległych, okolicznościowe przemówienia, Koncert Pieśni Patriotycznych – Liwocz 2023, a w między czasie uczestnicy mogli posilić się słodkimi wypiekami, grilowaną kiełbaską oraz gorącą herbatą lub kawą.

Wszystkim tym wydarzeniom towarzyszyła piękna jesienna pogoda, miła i  patriotyczna atmosfera. Dodatkową atrakcją tego dnia była wyjątkowo piękna panorama z wieży widokowej, m.in. mogliśmy podziwiać Tatry.

Powrót do szkoły był dużo szybszy niż wyjście na Liwocz, ...bo z górki.

Wiesław Marcisz