BRZYSKA - ŁAŃCUT - MARKOWA

W dniu 10.11.2023r. odbyła się wycieczka 41 uczniów z klas od 4 do 7. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie z pomocą audio przewodnika Zamku w Łańcucie. Oprócz licznych sal i komnat zobaczyliśmy także stajnie z różnymi zabytkowymi uprzężami dla koni jak również wozownie z licznymi powozami i zaprzęgami używanymi w tamtejszych czasach do różnych podróży, polowań i przejażdżek, którym się oddawali właściciele zamku wraz z zamieszkującymi i odwiedzającymi to miejsce gośćmi. Spacer po zamkowym parku i zwiedzanie „storczykarni” dostarczył nam frajdy i możliwości zdobycia kolejnych informacji, tym razem o roślinności wokół zamku, a storczyki i inne egzotyczne rośliny ucieszyły nasze oczy i serca – szczególnie w tym miejscu zainteresowanie wykazywały dziewczęta.

Kolejnym przystankiem naszej wycieczki była Markowa 4,5 - tysięczna wieś położona dziś w województwie podkarpackim, a przed wojną w województwie lwowskim. To z tej miejscowości pochodzi rodzina Ulmów, którzy podczas okupacji niemieckiej pomimo biedy i zagrożenia życia dali schronienie ośmiorgu Żydom. O tym fakcie doniesiono okupantom i rankiem 24.03.1944r. przed ich domem pojawiło się kilku żandarmów i policjantów. Rozstrzelali najpierw Żydów, a następnie Józefa i Wiktorię Ulmów wraz z dziećmi. Za wielki czyn – męczeństwo, ratowanie innych za cenę własnego życia rodzina Ulmów została ogłoszona w tym roku błogosławionymi. W 1955 r. Wiktoria i Józef zostali pośmiertnie uhonorowani tytułem: Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w 2010r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W Markowej byliśmy na cmentarzu przy grobie błogosławionej Rodziny i uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w Kościele parafialnym pw. Św. Doroty, który to kościół przechodzi obecnie wewnątrz konserwacje. Dopełnieniem pobytu w rodzinnej miejscowości Ulmów było zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Polaków Ratujących Żydów, jak również Skansenu „Zagroda” - Muzeum Wsi Markowa.

Po każdym zwiedzonym podczas całej wycieczki miejscu było powtórzenie i utrwalenie nabytych wiadomości w postaci Quizu przeprowadzanego przez p. Alicję, która nagradzała uczniów za prawidłowe odpowiedzi.

Pogoda dopisała, wszystkie zamierzone cele wycieczki zostały osiągnięte, bogaty program zrealizowany w całości. Uczniowie podczas wyjazdu zachowywali się kulturalnie, nie było żadnych problemów wychowawczych. W drodze powroynej zatrzymaliśmy się na kolację w wiadomej sieciówce…Myślę, że uczniowie byli zadowoleni, bo na koniec nagrodzili brawami i gromkimi okrzykami: „Dziękujemy” organizatorów i opiekunów tej wyprawy, którymi byli:

p. Edyta Żyguła – Matysik

p. Alicja Bochnia – Tomasik