Pogadanka profilaktyczna w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Adwokaci rozjaśniają prawo"

W dniu 22 listopada 2023r. w sali gimnastycznej odbyło się spotkanie profilaktyczne dla uczniów kl. VI-VIII w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Adwokaci rozjaśniają prawo”. Pogadankę przeprowadziła pani mecenas Natalia Kozubal-Michalska, która wyjaśniła naszej młodzieży czym jest stalking, hejt, jak się przed nim bronić, jakie mogą być skutki zamieszczania obraźliwych zdjęć czy filmów w Internecie, a także przypomniała o konieczności ochrony danych osobowych.
Podczas spotkania poruszono również tematykę odpowiedzialności prawnej osób nieletnich. Pani mecenas uczulała na to, że nikt w Internecie nie jest anonimowy. Każdy wpis (nawet usunięty) zostawia trwały ślad, a wszelkie próby znieważania, gróźb czy obrażania są karalne.
Na zakończenie spotkania, pani Natalia przestrzegała młodzież, że zawsze, gdy są ofiarami lub świadkami hejtu, mają prawo i obowiązek zgłosić to rodzicom, opiekunom lub nauczycielom. Warto pamiętać, że im szybciej na niego zareagujemy, tym mniejsze konsekwencje za sobą pociągnie, zarówno dla ofiary, jak i dla sprawcy. Po takim spotkaniu młodzież naszej szkoły jest na pewno bardziej świadoma i ma większą wiedzę na temat hejtu i niebezpieczeństw w sieci.

Małgorzata Wałczyk