ANDRZEJKI 2023 – zabawa, wróżby, swawole!

Koniec listopada, to czas „Andrzejek” – magii, wróżenia, przepowiadania co przed nami „Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze…”. Andrzejki są wspaniałą okazją do świetnej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają przenieść się w świat marzeń i fantazji.

I tak właśnie było też w naszym przedszkolu 28 listopada. Zabawy andrzejkowe dla swoich wychowanków zorganizowały panie uczące  w poszczególnych oddziałach. Sale, które każdego dnia służą nam do zabawy i nauki, w magiczny sposób „zamieniły się” w tajemnicze miejsca pełne świec, papierowych duszków, czarnych kotów, czarownic, serpentyn i balonów. Andrzejkową atmosferę dopełniały także magiczne stroje, w które byliśmy przebrani - nie zabrakło wśród nas wróżek, czarodziejów i magików. Przedszkolaki uczestniczyły w wielu zabawach, w których z przymrużeniem oka poznawały swoją przyszłość, wybrany zawód, wymarzoną podróż oraz imię swojej sympatii. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, i każdy mógł w nim znaleźć coś dla siebie.

Po zakończeniu wróżenia zabraliśmy ze sobą swoje „andrzejkowe przepowiednie”, by pochwalić się nimi rodzicom i rodzeństwu. Zrobiliśmy nawet czarodziejskie różdżki, aby wykorzystać je do wspólnej zabawy z rodzicami.

Ten dzień upłynął nam w bardzo radosnej atmosferze, wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a słodki poczęstunek tylko „dodał nam skrzydeł”. Mamy nadzieję, że tak wyśmienita zabawa andrzejkowa powtórzy się również w przyszłym roku i dostarczy nam tyle samo, a może nawet i więcej radosnych przeżyć. A czy wróżby się spełnią? Przyszłość pokaże.

Magdalena Pięta