Narodowe Czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza

5 września 2014 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Brzyskach przystąpili do Narodowego Czytania „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Jest to ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich zainicjowana w 2012 r. przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

W poprzednich edycjach czytano dzieła Adama Mickiewicza i Aleksandra Fredry. Bohaterem tegorocznego Narodowego Czytania jest Henryk Sienkiewicz – patron naszej szkoły.

Akcja cieszyła się  niezwykłym zainteresowaniem. Czytano w szkołach, bibliotekach, urzędach, autobusach, parkach, na rynkach a nawet w zakładach karnych. Każda miejscowość  przygotowała projekt we własny, oryginalny sposób.

W  Brzyskach we wspólnym czytaniu wzięli udział uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych. W klimat epoki  sienkiewiczowskich bohaterów wprowadziła zebranych prezentacja na temat życia i twórczości polskiego noblisty oraz ekspozycja dzieł pisarza. Następnie wybrani uczniowie czytali fragmenty tekstów z „Ogniem i mieczem”, „Potopu” i „Pana Wołodyjowskiego”. Na zakończenie wszyscy uczestnicy rozwiązywali krzyżówkę z hasłem TRYLOGIA, która stanowiła podsumowanie zdobytych wiadomości.

Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić  młodych czytelników do sięgania po utwory klasyków polskiej literatury.

Elżbieta Fundakowska, Agnieszka Madejczyk, Anna Madejczyk, Jadwiga Żółtek