„Rzymskie imperium i tradycje antyku” – żywa lekcja historii

20 marca uczniowie klas I - VI obejrzeli widowisko historyczne pt. „Rzymskie imperium i tradycje antyku” w wykonaniu Grupy Artystycznej „Rekonstrukto” z Lublina.

Opowieść o potędze imperium, prawach i podziale społecznym w starożytnym Rzymie urozmaicona była pełną humoru prezentacją: walk gladiatorów, technik posługiwania się białą bronią, targu niewolników, wyposażenia i ekwipunku legionisty.

Zebrani aktywnie uczestniczyli w pokazie. Wzięli udział w zapierających dech w piersiach pojedynkach. Szóstoklasista pokonał legionistę rzymskiego, a czwartoklasista stoczył zwycięską walkę z gladiatorem. Chętni i odważni uczniowie poddani zostali torturom, a zakute w kajdany niewiasty poprowadzono na targ niewolników. Niestety, żaden ze śmiałków nie sprostał próbie utrzymania ciężkiego miecza.

Po prezentacji uczniowie mogli przymierzyć zbroję oraz dokładnie obejrzeć bogatą kolekcję broni i rekwizytów.

Była to wyjątkowa lekcja historii, która na długo pozostanie w pamięci uczniów.

Jadwiga Żółtek