Święto Konstytucji 3 Maja 2015

29 kwietnia 2015 roku w sali gimnastycznej w Brzyskach odbyła się uroczysta akademia z okazji 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum pod kierunkiem p. Agaty Delikat, p. Teresy Biernackiej, p. Kazimiery Gadzały, p. Beaty Chajec, p. Barbary Doktór, p. Edyty Żyguły-Matysik, p. Iwony Mikoś i p. Marty Szutkowskiej przygotowali montaż słowno-muzyczno-taneczny, na który złożyły się wiersze, piosenki, tańce i cytaty ukazujące historię i znaczenie jakie w dziejach Polski miała Konstytucja 3 Maja. Akademia była również okazją do przekazania patriotycznych tradycji oraz przypomnienia jakie wartości powinien kultywować naród. Uzmysłowiła także uczestnikom, że Kostytucja 3 maja 1791 r. była drugą konstytucją w świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Stanowiła ona próbę radykalnego uzdrowienia państwa i wyeliminowania wpływów obcych mocarstw. Dokonywała zasadniczej przemiany przestarzałego ustroju politycznego Rzeczpospolitej. Zgodnie z duchem Oświecenia wprowadziła podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Uchwalona przez Sejm Czteroletni jako "Ustawa Rządowa", Konstytucja wprowadzała w Rzeczpospolitej wolność wyznania, jednak religią panującą pozostawał katolicyzm. Na mocy Konstytucji 3 maja zmieniono również następujące elementy: Polska stała się monarchią parlamentarną, likwidacji uległa odrębność urzędów Polski i Litwy; Zniesiono liberum veto, wolne elekcje i konfederacje. Niestety nie uratowała Rzeczypospolitej, która na 123 lata zniknęła z mapy Europy.

Tomasz Kaszycki