Wycieczka do Muzeum Lalek w Pilźnie

Dnia 13.05.2015r. grupy przedszkolne O „a” i O „b” wybrały się wraz ze swymi opiekunami do Muzeum Lalek w Pilźnie. Zabraliśmy ze sobą plecaki jak prawdziwi, mali podróżnicy i wyruszyliśmy na wycieczkę. Nie mogliśmy się doczekać, kiedy dotrzemy na miejsce.

Po wejściu do środka naszym oczom ukazały się wspaniałe malowidła na ścianach, które przeniosły nas w czarodziejski świat baśni i legend.

Z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy wystawę lalek antycznych z różnych stron świata, lalek polskich w strojach regionalnych i historycznych oraz lalek teatralnych (pacynki, marionetki, kukiełki). Duże zainteresowanie wzbudził w nas zbiór oryginalnych lalek z Japonii ilustrujący dzieje kraju kwitnącej wiśni od czasów prehistorycznych do końca XX wieku.

Poznaliśmy pracę w zabytkowych manufakturach: krawieckiej, szewskiej, fryzjerskiej i ceramicznej. W pracowni lalkarskiej krok po kroku prześledziliśmy jak powstaje lalka. Zobaczyliśmy, ile trudu, wysiłku i serca należy włożyć, by powstała niepowtarzalna lalka. Wzięliśmy także udział w spektaklu „Na babcinym strychu”- baśnie Andersena. Braliśmy udział w warsztatach ceramicznych, podczas których lepiliśmy z gliny swoje wytwory, co było dla nas ogromną frajdą. Pani przewodnik zaprowadziła nas także do domku Baby Jagi. Przebywanie w domku czarownicy było niezwykłym doświadczeniem dla naszych przedszkolaków.

Pod koniec wycieczki mogliśmy zakupić w muzealnym sklepiku lalki, marionetki lub figurki powstałe w pracowni tego muzeum.

Wycieczka sprawiła nam wiele radości i jesteśmy przekonani, że na długo pozostanie w naszej pamięci. A do szkoły wróciliśmy uśmiechnięci z naszymi prześlicznymi pamiątkami.

Jolanta Piekarz

Beata Chajec