Wycieczka szkolna /Toruń-Malbork-Gdańsk-Gdynia-Sopot-Licheń/

W dniach  8-11 czerwca 2015r. uczniowie klas IV-VI naszej szkoły uczestniczyli w oczekiwanej  przez nich,   czterodniowej  wycieczce  , której trasa wiodła przez Toruń, Malbork, Gdańsk, Gdynię, Sopot i Licheń . Po mieście Mikołaja Kopernika-Toruniu  oprowadzał ich przewodnik  w stroju Krzyżaka, który w zabawny i  interesujący sposób przedstawił historię miasta, jego sławnych mieszkańców oraz zabytki. Dużym zainteresowaniem cieszyła  się też fontanna  związana z toruńską legendą, a  przedstawiająca   flisaka   Iva  grającego na skrzypkach i jego 8 żab oraz osioł, na którym kiedyś  wymierzano kary.  Po zakupieniu pamiątek i pysznych pierników, uczniowie wyruszyli do Malborka, gdzie poznali historię Zakonu Krzyżackiego oraz dowiedzieli się dlaczego powstał w tym mieście tak potężny zamek krzyżacki. Zwiedzili dziedziniec ,piwnice, korytarze, komnaty  oraz krzyżacką toaletę.

Po południu wycieczka wyruszyła do Gdańska, gdzie uczniowie spędzili dwa noclegi. Następnego  dnia zwiedzali to piękne miasto. Miła pani przewodnik rozpoczęła trasę zwiedzania od Głównego Miasta z Drogą Królewską, gdzie znajdują się najważniejsze zabytki Gdańska: Brama Wyżna , Katownia, Złota Brama-reprezentacyjna brama miejska, Ulica Długa z licznymi kamieniczkami, Ratusz Głównego Miasta, Długi Targ , na którym znajduje się Fontanna Neptuna i Dwór Artusa. Zwiedzili  kościół św. Brygidy ,kościół NMP, Pocztę Gdańską. Ucztą dla ducha był wspaniały koncert muzyki organowej w  pięknej katedrze w Gdańsku- Oliwie oraz  spacer po pięknych ogrodach. Niezapomnianą przygodą był rejs statkiem o nazwie  ,,Czarna Perła" na Westerplatte, gdzie oczarował ich i wzruszył  zapierający dech w piersiach widok  błękitnego Morza Bałtyckiego oraz gorąca piaszczysta plaża pełna muszelek. Uczniowie zobaczyli  historyczne fotografie z obrony tej placówki oraz pomnik poświęcony bohaterom Westerplatte.

Kolejny dzień był równie interesujący. Uczniowie zwiedzili słynny żaglowiec ,,Dar Pomorza” w Gdyni, zobaczyli ORP ,,Błyskawica” oraz obejrzeli niezwykłe okazy ryb, roślin  i niezwykłych stworzeń  morskiego świata w Akwarium Gdyńskim. Niezapomnianym przeżyciem   była także wizyta w Sopocie, spacer po sopockim molo oraz kolejny   pobyt na pięknej plaży. Zrelaksowani i szczęśliwi uczniowie wyruszyli do Lichenia, gdzie po pysznej kolacji mogli odpocząć w komfortowych kwaterach. Czwartego dnia zwiedzali stary kościół, ogrody oraz piękną  nową  Bazylikę  z  Cudownym  Obrazem,  gdzie uczestniczyli we mszy św.  Po zakupieniu pamiątek  i zaczerpnięciu cudownej wody ze źródła uczniowie udali się  na obiad, a następnie w drogę powrotną.

Wycieczka ta ze względu na piękną, słoneczną pogodę, niezwykłe atrakcje i przeżycia oraz szczególną atmosferę na długo pozostanie w sercach i pamięci wszystkich jej uczestników.

Teresa Biernacka, Danuta Biernacka ,  Elżbieta Fundakowska , Agnieszka Madejczyk