Dzień Edukacji Narodowej 2015

Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela jest polskim świętem państwowym oświaty i szkolnictwa wyższego. Zostało ustanowione 27 kwietnia 1972 r. na mocy ustawy — Karta praw i obowiązków nauczyciela pod nazwą Dnia Nauczyciela, a następnie w 1982 r. przemianowane na Dzień Edukacji Narodowej. Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Komisja ta została powołana z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r.

Święto Edukacji Narodowej jest uroczyście obchodzone we wszystkich miejscach związanych z edukacją. W naszej szkole był to dzień inny niż wszystkie. Najpierw uczniowie na lekcji wychowawczej zapoznali się z genezą Dnia Edukacji Narodowej, następnie wszyscy uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Św., po której w sali gimnastycznej odbyła się część artystyczna . Podczas występów nie zabrakło śpiewu, recytacji, tańców, jak również inscenizacji z życia szkoły. W akademii wzięli udział najmłodsi wychowankowie przedszkola z kl. 0a i 0b pod czujnym okiem p. Danuty Rak, uczniowie korzystający ze świetlicy szkolnej przygotowani przez p. Małgorzatę Wałczyk oraz uczniowie Gimnazjum pod opieką p. Iwony Mikoś, p. Marty Szutkowskiej oraz p. Edyty Żyguły-Matysik. Oprawę muzyczną przygotowała p. dyr. Agata Delikat. Swoją obecnością zaszczycił nas także Wójt Gminy Brzyska- p. Rafał Papciak, który  podziękował wszystkim nauczycielom za ciężką i odpowiedzialną pracę oraz złożył życzenia z okazji święta.

Podczas uroczystości złożono podziękowania nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi za pracę włożoną w wychowanie i kształcenie uczniów oraz za sumienne wywiązywanie się z powierzonych obowiązków. Nagrody dyrektora szkoły podstawowej za osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej otrzymali: pani Dorota Kita, pani Maria Laskowska, pani Krystyna Maculak, pani Lucyna Nocek, pani Danuta Rak, pani Marta Rak, pan Tomasz Trznadel, pani Jadwiga Żółtek. Panie: Anna Jurkowska i Teresa Czech zostały nagrodzone  za wzorową pracę w zakresie administracyjno - gospodarczym.

15 października 2015 roku dwie panie z naszej szkoły uczestniczyły w spotkaniu z okazji Dnia Edukacji Narodowej, które zostało zorganizowane w Rzeszowie przez Wojewodę Podkarpackiego i Podkarpackiego Kuratora Oświaty. W uznaniu dorobku i osiągnięć w pracy zawodowej pani  Kazimiera Gadzała została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, natomiast pani Krystyna Maculak otrzymała Nagrodę Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Danuta Rak, Agata Delikat, Małgorzata Wałczyk