Zdrowy przedszkolak – „inwestujemy” w swoje zdrowie

Zdrowie jest najwyższą wartością, świadomość dbania o nie, kształtowana jest już w wieku przedszkolnym. Właściwa dieta, ruch i higiena to zachowania, które nabywane i wdrażane w dzieciństwie pozostają w nas na całe życie. „ Zdrowy przedszkolak” jest uśmiechnięty, radosny, sprawny fizycznie, żywy i ciekawy świata.

W naszym przedszkolu w ramach realizowanej tematyki „ Dbamy o zdrowie na przedwiośniu” w czasie zajęć poruszaliśmy temat higieny, w tym higieny jamy ustnej oraz zdrowego żywienia i aktywności  fizycznej. Zajęcia urozmaicamy działaniami praktycznymi, w związku z tym przedszkolaki z grupy 3,4-latków rozmawiały o tym, w jaki sposób dbać o swoje zdrowie, dowiedziały się co to jest „piramida żywieniowa”, jakie potrawy korzystnie wpływają na nasze zdrowie, a jakie nie. Dzieci wspólnie wykonały książeczkę zatytułowaną „Zdrowy przedszkolak”. A w czwartek 10 marca, umyliśmy ręce i przystąpiliśmy do samodzielnego robienia „Wesołych kanapek”. Dzieci przyniosły do przedszkola potrzebne produkty. Na środku stolika znajdowały się ułożone na talerzach: listki sałaty, pokrojone pieczywo, wędliny, sery, jajka ogórki, pomidory, rzodkiewki, papryki, masło oraz drobno posiekany szczypiorek. Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały wybrane przez siebie produkty. Wszystkie ochoczo pracowały i z wielkim apetytem zjadły przygotowane przez siebie pyszne  kanapki.

Podczas robienia kanapek przedszkolaki kształciły u siebie odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę. Okazało się, że dzieci lubią warzywa, a najbardziej smakują kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i zawierały mnóstwo witamin.

Jolanta Piekarz

Magdalena Kuk