Niedziela Palmowa w naszej parafii

Wnet nastanie chwila świetna

Zmartwychwstanie Zbawiciela”.

/Władysław Syrokomla/

Niedziela Palmowa, zwana też Kwietną lub Wierzbną, rozpoczyna Wielki Tydzień.  W liturgii Niedzieli Palmowej wspomina się uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy na kilka dni przed męką i śmiercią krzyżową. Palma niesiona w procesji wyraża żywą wiarę chrześcijanina, który idzie za zwycięskim Chrystusem Królem chwały.

Od kilku lat uczniowie naszej szkoły wspólnie z rodzicami i wychowawcami przygotowują okazałe i barwne palmy, zdobione kwiatami, mirtem, bukszpanem, gałązkami, wstążkami i symbolami religijnymi. Podobnie było w tym roku. Każda klasa przyniosła do kościoła parafialnego piękną palmę – symbol odradzającego się życia. W tej religijnej uroczystości wzięła udział cała społeczność naszej szkoły na czele z panem dyrektorem, Wiesławem Marciszem.

Poświęcone w czasie Mszy św. palmy zostały umieszczone obok głównego ołtarza i tak, jak powiedział ks. prałat, Edward Pasionek, są ozdobą naszej świątyni.

Warto przypomnieć, że poświęcona palma chroniła ludzi, zwierzęta, domy i pola przed czarami, ogniem, burzami i wszelkim złem tego świata; zapewniała także zdrowie. Po powrocie z nabożeństwa chłostano się poświęconą palmą, mówiąc:

,,Nie ja biję – palma bije.

Wierzba bije, nie zabije.

Za tydzień Wielki Dzień.

Za sześć noc Wielkanoc".