„Bezpiecznie na wsi – niebezpieczne atrakcje w wakacje”

W poniedziałek, 18 kwietnia uczniowie klas 0 – III wraz z opiekunami uczestniczyli w prelekcji, którą przeprowadził Pan Krzysztof Bartusiak - kierownik działu prewencji, reprezentujący Placówkę Terenową Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Jaśle. Dzieci miały okazję poznać zagrożenia, z jakimi mogą się zetknąć w swoim otoczeniu na wsi. Zaprezentował dzieciom film pt. „Rodzina Porażków” , a następnie omówił sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu, które mogą zdarzyć się w gospodarstwie rolnym. Spotkanie miało również zachęcić uczniów do udziału w konkursie  „Bezpiecznie na wsi – niebezpieczne atrakcje w wakacje”, którego głównym celem jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenach wiejskich, poszerzanie wiedzy dzieci na temat bezpieczeństwa i higieny pracy  w gospodarstwie rolnym, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania wypadkom najczęściej występujących latem m.in. związanych ze żniwami, poruszaniem się po drogach publicznych, upadkami osób, a także rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych uczniów szkół podstawowych.

Zaprezentowany przez prowadzącego film z pewnością dostarczył dzieciom wiedzy, ale też w sposób przystępny pokazał skutki niebezpiecznych sytuacji, których uczestnikami mogą być najmłodsi.  Dzieci podczas spotkania otrzymały również książeczki dotyczące ww. tematyki.

Agata Delikat