Warsztaty ceramiczno – rzeźbiarskie w pracowni MalGaleria w Jaśle

W dniu 16 maja 2016r. grupa kilkunastu uczniów naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach ceramiczno – rzeźbiarskich w pracowni MalGaleria w Jaśle. Jest to autorska galeria i jednocześnie pracownia prowadzona przez Państwa Małgorzatę i Bogdana Samborskich. Oboje są absolwentami wydziału rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a Pani Małgorzata ukończyła również wydział ceramiki. Zajmują się realizacją prac w ceramice, kamieniu, drewnie, brązie, emalii, a także malarstwem i konserwacją dzieł sztuki.  Prowadzą warsztaty plastyczne oraz kursy rysunku. Uczestniczyli w wielu wystawach i plenerach, w kraju i za granicą.

W swojej galerii organizują wystawy i wernisaże artystów z Polski oraz innych krajów. Młodzież miała okazję spotkać się ze sztuką „na żywo”. Na początku naszej wizyty w galerii uczniowie obejrzeli zgromadzone przez właścicieli zbiory malarstwa, rzeźby, ceramiki i grafiki. Mogli oglądać i dotykać wystawione prace, poznając zastosowane różnorodne techniki,  materiały i narzędzia wykorzystywane przy ich tworzeniu. Zostali zapoznani z techniką wypalania rzeźb i ich szkliwienia, obejrzeli piec do wypalania ceramiki. Z kolei odbyły się warsztaty, podczas których młodzi plastycy pod okiem Pani Małgorzaty rzeźbili w glinie, wykonując płaskorzeźby, elementy dekoracyjne, wazony, przeróżne zwierzęta, ptaki i owoce. Wykonane przez uczniów prace zostaną wysuszone, wypalone i pokryte szkliwem, potem będą mogły zostać przez nich odebrane. Dużą atrakcją podczas warsztatów była możliwość wykonania misy lub wazonu na kole garncarskim pod nadzorem i przy dużej pomocy Pana Bogdana. Niektórzy z uczniów wykazali duże uzdolnienia w tym zakresie. Czas spędzony w pracowni będziemy miło i długo wspominać. Prawdopodobnie nie była to nasza ostatnia wizyta w gościnnej MalGalerii. Kierujemy podziękowania do Rady Rodziców naszej szkoły, za dofinansowanie kosztów warsztatów i życzliwe podejście do inicjatyw podejmowanych przez nauczycieli naszej szkoły.

Agata Delikat