VIII Konferencja Ekologiczna pn. „Właściwości użytkowe roślin leczniczych w kontekście zdrowego żywienia”

W dniu 18 października 2016 roku dwie uczennice z naszej szkoły Gabriela Dziedzic i Wiktoria Gustek wzięły udział w VIII Konferencji Ekologicznej, która  została zorganizowana przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, wspólnie z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Stanisława Pigonia w Krośnie, Powiatowym Ośrodkiem Edukacji Nauczycieli w Jaśle oraz Jasielskim Stowarzyszeniem CONSENSUS.

Pierwsza część konferencji odbyła się w budynku MDK, gdzie magister farmacji Jolanta Miklar rozpoczęła spotkanie wykładem „Zioła i my”, który wprowadził obecnych w historię ziołolecznictwa. Prelekcja pani Miklar uświadomiła słuchaczy, że zioła stosowane były w  lecznictwie od najstarszych dziejów. Zwróciła także uwagę na fakt, że zapomina się o  naturalnym bogactwie jakie nas otacza i z którego możemy korzystać. Następnie, uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać wykładu dr Dominika Wróbla, prorektora do spraw studentów w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Pan Dominik Wróbel opowiadał zgromadzonym o „Różaneczniku złotym – jedynej polskiej azalii”. Druga część konferencji miała miejsce w Kampusie Technicznym PWSZ w Krośnie, gdzie uczestnicy wysłuchali wykładu dr Henryka Rózańskiego nt. „Pospolitych roślin Podkarpacia, którymi można się leczyć”. Część wykładową w PWSZ w Krośnie zakończyła prelekcja dr Barbary Krochmal – Marczak, która jest kierownikiem Zakładu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Po wysłuchaniu wszystkich wystąpień, uczestnicy konferencji udali się na warsztaty przygotowane przez pracowników Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, podczas których przygotowywano własnoręcznie mydła, a także przekąski z dodatkiem różnych ziół oraz degustowano napary z ziół.

Marta Rak