Wycieczka do Stacji Synoptycznej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krośnie

21 października 2016 roku uczniowie klas czwartych zwiedzili Automatyczną Stację Synoptyczną Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krośnie. Czwartoklasiści wzięli udział w niezwykle interesujących zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez panią Wiolettę Bogaczyk - pracownika Państwowego Instytutu Badawczego.

W pierwszej części zajęć uczniowie poznawali budowę i zasady działania przyrządów służących do obserwacji meteorologicznych (wiatromierz, termometr, barometr, deszczomierz) oraz jednostki pomiarowe stosowane w badaniach. Następnie uczniowie uczestniczyli w prezentacji multimedialnej, w czasie której poznali sposoby powstawania chmur i ich rodzaje, związek rodzaju chmur z możliwością występowania opadów, stopnie zachmurzenia nieba oraz powstawanie zjawisk takich jak: tęcza, piorun, trąba powietrzna, szadź, szron, gołoledź czy też rosa.

Druga część zajęć odbyła się w ogródku meteorologicznym. Tam uczniowie poznali przyrządy stosowane obecnie w stacjach meteorologicznych na terenie całej Polski.

Marta Rak, Anna Madejczyk