Narodowe Czytanie - Henryk Sienkiewicz " Quo vadis "

20 października 2016 roku odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie. Rozpoczęta w 2012 roku przez Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego małżonkę inicjatywa jest kontynuowana i zebrała liczne  grono wielbicieli, które z roku na rok się powiększa. Czytano już „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa.

W tym roku czytano powieść „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Tegoroczna lektura nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat Rzeczpospolitej Polskiej – Roku Henryka Sienkiewicza  - w 2016 roku przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza. Lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród  pięciu propozycji. Ta piękna i wzruszająca powieść o miłości, upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić konkurowała, z: „Chłopami” Władysława Reymonta”, „Weselem” Stanisław Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej.

Każda miejscowość, każda społeczność ma własną koncepcję przeprowadzenia akcji. W Brzyskach tegoroczną edycję Narodowego Czytania rozpoczął Pan Wójt Rafał Papciak. Następnie uczniowie z klas IV – VI w strojach z epoki czytali z podziałem na role fragmenty dzieł wielkiego pisarza.

Elżbieta Fundakowska , Jadwiga Żółtek