" Czad i ogień - obudź czujność " - prelekcja profilaktyczna

W dniu 13 grudnia 2016 r. w Szkole Podstawowej w Brzyskach zorganizowano prelekcję dla uczniów klas IV – VI na temat zagrożeń pożarowych w lokalach mieszkalnych oraz niebezpieczeństwie zatrucia tlenkiem węgla zwanego czadem. Spotkanie uczniów ze strażakami tj. przedstawicielem Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzyskach wpisane jest w ramy ogólnopolskiej akcji edukacyjnej pod nazwą „Czad i ogień – obudź czujność”, rozpowszechnionego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Celem akcji jest przekazanie młodzieży szkolnej podstawowej wiedzy o potencjalnym niebezpieczeństwie zagrażającym użytkownikom lokali mieszkalnych, jeśli nie zostaną dochowane zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych, grzewczych i gazowych, jak też utrzymania właściwego stanu technicznego urządzeń wentylacyjnych. Szczególną uwagę zwrócono na występujące w okresie zimowym nasilenie przypadków zatrucia czadem, wydzielającym się podczas spalania paliw stałych  i gazowych przy niedostatecznej wentylacji pomieszczeń.

Uczestnicy spotkania otrzymali ulotki instrukcyjne na temat utrzymania właściwego stanu urządzeń wpływających na bezpieczeństwo użytkowników budynków mieszkalnych.

Sławomir Madejczyk, Andrzej Furman